Praktyczne porady dla średniozaawansowanych | PE 4

(Ten odcinek znajdziesz także na Youtube!) Dzisiejszy odcinek inspirowany jest błędami jakie zaobserwowałem oglądając nagrania dość zaawansowanych polskich podkasterów na youtube. (I kilkoma bredniami jakie opowiadają) Popełnianie błędów jest normalne i porządane – bo dzięki nim się uczymy – ale zaniepokoił mnie fakt, że kilku z tych twórców kreuje się na podkastowych speców, a jeden nawet – o zgrozo – oferuje płatny kurs podkastowania! Dlatego w tym odcinku opisuję kilka podstawowych aspektów warsztatu każdego podkastera. Odpowiadam na pytania, na które wbrew pozorom ciężko znaleźć odpowiedzi. Powód? Początkujący się nad tym nawet nie zastanawiają a zaawansowani zapominają, że kiedyś w ogóle był to problem.

I znowu zmiany! Tym razem odcinek dostępny jest także na Youtube! A to dlatego, że uznałem za wartościowe pokazanie kilku rzeczy. Tak, jeden obraz może znaczyć tyle co sto słów, a już na pewno ułatwia mi zadanie 🙂

Z racji znacznej długości, oto spis treści z kodami czasowymi do wygodnej nawigacji po odcinku:

  • 3:11 – 1. Podstawy pracy z mikrofonem
  • 16:03 – 2. Poziom wzmocnienia mikrofonu
  • 20:49 – 3. Soft do nagrywania podkastów – dwa różne podejścia i automatyzacja
  • 26:58 – 4. Bramka szumowa – co to jest i jak ją ustawić
  • 35:56 – 5. Demo jackaudio

Niektóre z pytań na jakie znajdziecie odpowiedzi w materiale:

Jak ustawić mikrofon? W jakiej odległości ustawić mikrofon? Jak zmniejszyć pogłos pomieszczenia i echo? Jak zminimalizować szumy? Jak osiągnąć wysoką głośność nagrania? Jakim programem nagrywać podkast? Jakimi programami nagrać podkast za darmo? Jak zautomatyzować produkcję podkastu? Czy jest alternatywa dla Audacity? Jak zniwelować efekt “postrzępionej” bramki szumowej? Jaki ustawić attack i release time na bramce sumowej?

Oraz wiele, wiele innych 🙂

Pytania? Sugestie? Pochwały? Hejt? Pisz w komentarzach na Youtube albo w iTunes! Odpiszę. Lub pisz bezpośrednio do mnie na Twitterze:

fredblacksheep

Pozdrawiam i życzę wielu udanych nagrań!
Fred

Komentarze