Konwersja analogowo-cyfrowa i garść porad | Podcast Engineering 3

Oto Podcast Engineering, odcinek 3. Dzisiaj opowiadam o drodze jaką pokonuje głos, aby po wyjściu z ust i trafieniu do mikrofonu znaleźć się w komputerze. Ten proces to oczywiście konwersja analogowo-cyfrowa. Tym razem nagrywam po Polsku 🙂 Ponadto opowiadam o różnicach między systemami analogowymi a cyfrowymi, opisuję zalety i wady zarówno pierwszych jak i drugich. Bo tak się składa, że wbrew powszechnym, szerzonym ostatnio przekonaniom, cyfrowe nie zawsze oznacza lepsze. Do tego garść porad i opowieści o moich ostatnich podkastowych sukcesach i porażkach. W tym nieco o stosowaniu pogłosu i equalizera dla uzyskania efektu cieplejszego, “większego” głosu. I wiele innych ciekawych ciekawostek!

Dzisiejszy odcinek łączy dwa odmienne podejścia, jakich próbowałem w odcinku pierwszym i drugim – w części pierwszej skupiam się na przekazaniu konkretnej, twardej wiedzy, natomiast część druga jest zdecydowanie bardziej freestyle’owa i utrzymana w luźniejszym nastroju. Dajcie znać, które podejście bardziej się wam podoba.

Mała wpadka: Podczas nagrania eksperymentowałem z nową konfiguracją sprzętu do nagrań – wykorzystałem interface USB Audiobox wraz z mikrofonem EV Pl-80a i wzmacniaczem Cloulifter. Niestety okazało się, że po włączeniu zasilania Phantom, urządzenie Audioboxa zaczyna strasznie szumieć. No i szum ten jest wyraźnie słyszany przez całe nagranie. Mam nadzieje, że nie będzie zbytnio przeszkadzał. Odszumiaczy nie lubię, więc nie używam. Brzydko zniekształcają dźwięk.

Znajdziesz mnie na Twitterze:

Komentarze