Go, Gobot, go WikiLeaks! | Command Line 6

Oto 6. odcinek Command Line a w nim: newsy, ciąg dalszy dyskusji o IoT, komentarze na temat Vault7 oraz ciekawy software jaki wygrzebaliśmy dla Was w ostatnim tygodniu: Allegro Tipboard, SKDMAN i inne.

Command Line jest dostępne także na Youtube

Lista zagadnień poruszanych w odcinku:

  • framework Gobot do programowania w języku Go na urządzenia IoT.

Gobot is a framework for robots, drones, and the Internet of Things (IoT), written in the Go programming language

  • Gobot obsługuje 25 platform sprzętowych, 16 sterowników GPIO, 5 sterowników analogowego wej/wyj, 15 sterowników I2C
  • Wymyślamy ciekawe zastosowania dla Gobota, czyli jak strollować szefa w jego szklanym gabinecie z wykorzystaniem dronów 🙂
  • wyciek dokumentów z CIA, czyli afera Vault7. Cytując z Niebezpiecznika:

Na WikiLeaks pojawiła się właśnie gigantyczna publikacja o kryptonimie Vault7 zawierająca szczegóły exploitów (także 0dayów) i złośliwego oprogramowania używanego przez CIA, masę technicznych prezentacji i mniej ważnej dokumentacji oraz innych informacji wykorzystywanych przez CIA do przejmowania kontroli nad komputerami na całym świecie. To, że CIA “hackuje” to żadna nowość, ale dzięki temu “wyciekowi” mamy niepowtarzalną szansę zobaczyć od kuchni, jak amerykańscy szpiedzy włamują się na urządzenia swoich “ofiar” i jak zarządzają swoim arsenałem “cyberbroni”.

  • czy w dzisiejszym świecie istnieje jeszcze prywatność? Czy powinny jeszcze nas martwić takie afery?
  • tipboard – narzędzie do wizualizacji danych w formie dashboardu, od developerów z Allegro.
  • SDKMAN! – czyli nareszcie koniec bałaganu w deweloperskim środowisku! ( a przynajmniej w javovym). Sdkman to narzędzie zarządzające instalacjami wszelkich SDK i narzędzi wykorzystywanych przy kodowaniu w języku Java. Ze strony projektu:

SDKMAN! is a tool for managing parallel versions of multiple Software Development Kits on most Unix based systems. It provides a convenient Command Line Interface (CLI) and API for installing, switching, removing and listing Candidates. Formerly known as GVM the Groovy enVironment Manager, it was inspired by the very useful RVM and rbenv tools, used at large by the Ruby community.

Znajdziesz nas na Twitterze:

Komentarze